LOGIN: HASLO:
Stanisław Górski - produkty i usługi dla branży gołębiarskiej
Górne drogi oddechowe

2009-10-14  Marek Trzaska
................................................................................................................................
Co należy wiedzieć o zakażeniu górnych dróg oddechowych tj mykoplazmoza i ornitoza?
Choroby te należą do kategorii zakaźnych bakteryjnych. Zazwyczaj mycoplazmozie i ornitozie towarzyszy śluzowata, galaretowata wydzielina; katar . Bakterie zwane Chlamydia w przypadku ornitozy atakują górne drogi oddechowych i często mogą być bardzo trudne do wyleczenia. Pomimo, że zewnętrzne objawy choroby zanikną, gołąb może pozostać uszkodzony wewnętrznie, oraz być nosicielem chlamydii do końca życia.
Klasyczne objawy infekcji dróg oddechowych obejmują śluz w gardle, otwarty dziób,"głębokie gardło" ciężki oddech, chrapliwy podczas oddychania. Innym objawem jest wodnista wydzielina z oczu, czasami związane z obrzękiem w okolicy oczu. Inne objawy to wydzielina z nosa, widoczna nawet w jego okolicy, niekiedy guzowate narośle w okolicy oka.
Zazwyczaj w takim przypadku również inne choroby mogą się ujawnić, wtedy gołąb jest bardzo osłabiony, pojawi się zielonkawy kał, gołębie nie będą miały ochoty do latania, wyczynowość drastycznie spadnie.
Zakażenia górnych dróg oddechowych są najbardziej pospolitą dolegliwością naszych hodowli, ponieważ wiele gołębie jest nosicielami choroby w takiej czy innej formie, a objawy są często trudne do zidentyfikowania; należy utrzymać dobra wentylację w gołębniku, wystrzegać się przeciągów, pyłu i wysokiego stężenia amoniaku, spowodowanego zawilgoconym/nie schnącym kałem. Należy wystrzegać się wilgoci i przepełnienia na gołębniku. Również kontakt z dzikim ptactwem może spowodować zachorowania na ornitozę, gdyż badania wykazały, że w niektórych regionach aż 70% populacji dzikich gołębi jest nosicielami lub chorymi na choroby układu oddechowego. Np należy ograniczac kąpiel naszych gołębi w miejscach, gdzie nagromadzona jest woda, a dzikie gołębie/ptaki piją oraz kąpią sie..
Ponieważ sporadyczne leczenia w nieodpowiedni sposób, tgzw kuracje 2-3 dniowe w dodatku złymi środkami mogą spowodować drastyczne uodpornienie się bakterii na antybiotyk, zalecam przeprowadzenie szczegółowych badań pod tym kątem.
Należy przeprowadzić kwarantanne gołębiom sprowadzonym z niepewnego źródła, lub gołębiom powracającym po długim okresie.
Dobry Lot
Marek Trzaska

................................................................................................................................
Polecamy produkty firmy Dolfos s.c.:


Powrt
REJESTRACJA
| Zasady współpracy | Reklama | Regulamin | Kontakt |

Wszelkie prawa dotyczące kopiowania i rozprowadzania materiałów zawartych w serwisie DOBRYLOT.pl bez zgody właściciela ZABRONIONE
COPYRIGHT 2004-2012 © DobryLot.pl
Projekt i wykonanie: www.4PROJEKT.pl