LOGIN: HASLO:
Stanisław Górski - produkty i usługi dla branży gołębiarskiej
Glikogen.

2003-02-24  Christoph Lubich
................................................................................................................................
Glikogen to węglowodany – dla gołębi najważniejsze składniki energetyczne.Podczas lotu korzystają z nich mięśnie skrzydeł,mostka i mięsień sercowy.
Dla krwinek czerwonych i komórek nerwowych węglowodany są jedynym źródłem energii.
Organizm gołębia dysponuje jedynie niewielkim zapasem węglowodanów(Glikogenu),który podczas lotu szybko się wyczerpuje.
Tracąc węglowodany podczas lotu ,wdowce tracą automatycznie wysokie zdolności wysiłkowe,które z lotu na lot doprowadzają do totalnego spadku formy u gołębi lotowych.
Dla wysokiej sprawności podczas lotu ,gołąb musi przed i po locie ,otrzymywać odżywki węglowodanowe w celu uzupełnienia i powiększenia rezerwy węglowodanowej w organizmie gołębia.Jedynie węglowodany gwarantują szybkie uzupełnienie energii,skuteczne ograniczenie rozpadu białek podczas lotu,który ma ujemny wpływ na formę gołębi.
Glikogen inaczej wielocukier zbudowany z dużej ilości cząsteczek glukozy,jest zwierzęcym cukrem zapasowym,występuje w wątrobie i mięśniach.
Wydaje się truizmem stwierdzenie ,że mięśnie mogą pracować tylko wówczas ,gdy istnieje źródło energii potrzebne do tej pracy.Jednak już mniej oczywiste są szczegółowe fakty związane z możliwością magazynowania i wykorzystywania tej energii u gołębi pocztowych oraz powiązania tych danych z praktycznym żywieniem gołębi.
Należałoby przypomnieć ,iż mięśnie mogą w zasadzie korzystać tylko z jednego związku chemicznego jako źródła energii bezpośrednio wykorzystywanej do skurczu.
Związkiem tym jest w skrócie ATP.Jednak ilość zawartego w mięśniach tego związku ATP ,wystarcza zaledwie na parę sekund pracy i bez szybkiej odnowy tej substancji nie można sobie wyobrazić normalnego funkcjonowania organizmu gołębia, nie mówiąc już o ogromnym wysiłku gołębia podczas lotu.
Początkowo mięśnie zaczynają wykorzystywać związek bogaty w energię zwany fosfokreatynę.Jest zmagazynowana w komórkach mięśni skrzydła,mostka i innych ,łatwo dostępna,jednak jest jej niezawiele,dlatego mięśnie po wyczerpaniu glikogenu,pobierają go z innych źródeł energii,jakim są kwasy tłuszczowe i aminokwasy.
W momencie kiedy mięśniom kończy się glikogen ,mieśnie czerpią go z innych źródeł np. wątroby ,dlatego pracują mniej wydajniej ,powodując coraz to większe ubytki sił i sprawności lotowej .Gdy mięśnie nie otrzymują już więcej glikogenu dochodzi do powstania w mięśniach kwasu mlekowego,który doprowadza do poważnych zniszczeń mięśni.
Wiele hodowców zapewne już zauważyło ,że siadające gołębie z lotu na desce wylotowej, mają po ciężkim locie ,wyraźne objawy skurczu mięśni wywołane obwisem skrzydła, trudnościami się poruszania po gołębniku ,totalną śpiączką.
Młode gołębie wysłane na lot ponad 400km źle przygotowane do tego lotu w następnym roku hodowca zauważa,że te gołębie już nie potrawią pokazać tych sukcesów co podczas lotów młodych.Dzieje się tak ,ponieważ kwas mlekowy powstały podczas potwornego wysiłku na locie powyżej 400km ,doprowadził do totanego zniszczenia młodych mięśni.
Powstałe w mięśniach blizny powodują utrudnienia w przepływie krwi ,a za tym również jest ograniczony dopływ tlenu do tych mięśni ,tak potrzebny podczas zmorzonego wysiłku.Takie mięśnie mają na mostku odcień niebieski i już nigdy nie doprowadzą lotnika do najwyższej formy lotowej.
Dzisiaj bez stosowania odpowiednich odżywek nie można mówić o sukcesie w żadnej dziedzinie sportu – to samo dotyczy wyczynowej hodowli gołębi pocztowych. Bracia Payk zastosowali całą wiedzę mądrego żywienia sportowców w palecie swoich odżywek, powodując oblężenie na ostatniej wystawie ich stoiska.
Telewizja sat.1 nakręciła obszerny reportarz o tych odżywkach oraz gazeta o największym nakładzie w Niemczech wydała obszerny artykuł opisujący te odżywki.
Już 6 hodowców polskich chociażby z pierwszej 40 –stki mistrzostwa Polski, zna skuteczne działanie tych odżywek ,jak również wielu hodowców amerykańskich i wielu hodowców z innych państw.
I ty możesz lotować swoje gołębie na tych odżywkach w których zastosowano zbawienne działanie Kreatyny ,L – kartiny,Glikogenu ,wiele super witamin sportowych ,jak również nowoczesne zastosowanie ziół i sił natury w hodowli gołębi pocztowych.
Ostatni hit braci Payk zastosowanie wiedzy z dziedziny Prebiotyki i Prabiotyki w żywieniu gołębi pocztowych.
Nie czekaj aż ciebie sąsiad ubiegnie tylko zamawiaj - paczka lotowa braci Payk to 8 preparatów doprowadzających twoje gołębie do najwyższej formy lotowej.Wszystkie paczki są dostarczane do domu zamawiającego bez szukanie i latania.
Jest to ostatni artykuł z z serii zimowej ,ponieważ rozpoczołem wysyłkę odżywek ,a to zabiera mi wiele czasu .Ostatnio doszedł jeszcze ogrom wysyłek broszurek do hodowców chcących wyraźnie powiększyć wiedzę o hodowli gołębi pocztowych.
Ponadto poważne zmiany jakie dojdą wkrótce na serwerze Dobrylot spowodowały wyczekiwanie z mojej strony na nowe zasady gry.

Życzę wszystkim hodowcom polskim w nowym sezonie lotowynm wiele sukcesów w lotach 2003 i kończę ten artykuł słowami: Dobry Lot.

................................................................................................................................
Polecamy produkty firmy Dolfos s.c.:


Powrt
REJESTRACJA
| Zasady współpracy | Reklama | Regulamin | Kontakt |

Wszelkie prawa dotyczące kopiowania i rozprowadzania materiałów zawartych w serwisie DOBRYLOT.pl bez zgody właściciela ZABRONIONE
COPYRIGHT 2004-2012 © DobryLot.pl
Projekt i wykonanie: www.4PROJEKT.pl